4 wskazówki, aby ulepszyć badanie CAWI

W badaniach CAWI, inaczej zwanymi ankietami online zawsze jest miejsce, aby coś ulepszyć. Warto mieć świadomość, co zrobić, aby udoskonalić przeprowadzane przez nas badanie internetowe.

Twórz krótkie badania CAWI

Jeśli to możliwe twórz krótkie ankiety internetowe. Krótsze ankiety mają zazwyczaj wyższy wskaźnik wypełnienia. Z pewnością czas dla respondentów jest bardzo ważny i czym krótsze jest badaniem tym istnieje większe prawdopodobieństwo wypełnienia go. Warto informować potencjalnych respondentów o przewidywanym czasie trwania badania CAWI, aby wiedzieli, czy zdążą wypełnić ankietę, czy też nie. Dzięki takiej informacji nie otrzymamy dużej liczby niedokończonych ankiet, gdyż respondenci nie będą w czasie trwania sondażu internetowego rezygnowali z udziału w badaniu. Aby ankieta online była krótka zamieszczaj w niej tylko i wyłącznie pytania ściśle związane z tematem badania. Unikaj pytań, które nie mają wpływu na dalsze podejmowanie decyzji, gdyż tylko zajmą czas respondentom, a nie będą przydatne w etapie podejmowania dalszych decyzji do działania. Nie umieszczaj pytań w badaniu CAWI na wszelki wypadek, gdyby się przydały – stwórz przemyślaną ankietę internetową z koniecznymi pytaniami, dającymi wiedzę do poprawy funkcjonowania.

Stwórz dostępną ankietę dla respondentów

W badaniu internetowym staraj się używać prostego języka, który będzie zrozumiały dla wszystkich osób wypełniających ankietę. Pamiętaj, że respondenci mogą mieć różny poziom wykształcenia, więc zaawansowane terminy mogą nie być dla wszystkich zrozumiałe. Zastosowanie wyszukanego słownictwa może być monotonne, a także może wpłynąć na zmniejszenie poziomu koncentracji respondenta. Aby zaciekawić i zainteresować respondenta tematyką badania warto skorzystać z możliwości ankiet CAWI i zastosować różnorodne formy pytań, aby urozmaicić osobom wypełniającym ankietę badanie. Do najpopularniejszych pytań możemy zaliczyć pytania otwarte, jednokrotnego oraz wielokrotnego wyboru, lecz w badaniach online  możemy zadać pytanie korzystając z innych form, jak pytania z przydzielaniem punktów, mające suwak, a także posiadające zdjęcia, czy film wideo. Zastosowanie takich form pytań z pewnością urozmaici badanie i będzie ciekawsze dla respondentów.

Sformułuj temat badania CAWI

Wymyśl nazwę dla swojej ankiety internetowej, aby respondenci mieli sprecyzowany dokładnie temat przeprowadzanego badania. Temat sondażu online powinien być odzwierciedleniem treści, jaka znajduje się w ankiecie. Osoba uczestnicząca w badaniu będzie wiedziała, jaka tematyka znajdzie się w nim, a także będzie mogła zastanowić się, czy posiada wiedzę dotyczącą badanego tematu.

Ciekawie rozreklamuj badanie online

Bez względu na to, czy udostępnisz swoje badanie CAWI za pomocą linku w mediach społecznościowych, bądź  na forach, czy też wyślesz go na konkretny adres e-mail to sformułuj ciekawy opis w zaproszeniu do ankiety. Stwórz chwytliwy, przyciągający uwagę opis, aby potencjalni respondenci chętnie klikali w udostępniany link. Z pewnością więcej osób wypełni badanie online, gdy będzie wiedziała czego dotyczy, niż gdy nie będzie znała tematyki ankiety.  

Istnieje wiele możliwości, aby stworzyć ciekawe badanie CAWI, które będzie chętnie wypełniane przez respondentów. Warto jednak poinformować odbiorców, czego dotyczy ankieta online oraz o przewidywanym czasie jej trwania.