Badania online metodą CAWI

Od kilku lat eksperci zauważają znaczny wzrost popularności badań online, głównie ze względu na ich niski koszt realizacji, a także wygodę przeprowadzania. Wygrywają one również w dobie pandemii, gdy zostały w większości zawieszone badania terenowe. Dlaczego warto przeprowadzać badania online metodą CAWI oraz dla kogo są one dedykowane?

Badania online niskim kosztem

Główną zaletą badań online jest fakt, że są one zdecydowanie bardziej dostępne ze względu na niższy koszt ich przeprowadzania. Koszt jednej ankiety rozpoczyna się od zaledwie kilku złotych, dzięki czemu na realizację pozwalają sobie również mniejsze firmy oraz organizacje non-profit.

Niski koszt badań online wynika także z faktu, że zleceniodawca może zrealizować je zupełnie samodzielnie, bez korzystania z dodatkowej pomocy z zewnątrz. To nieuchronnie wpływa na znacznie mniejszy wydatek w porównaniu z większością innych metod badawczych.

Samodzielna realizacja badania online wcale jednak nie oznacza, że jakość takiego projektu jest niższa. W przypadku platformy Badanie-Opinii.pl, została ona stworzona na tyle intuicyjnie, że zleceniodawca przeprowadzany jest przez każdy etap tego procesu. Przykładem jest pomoc w tworzeniu pytań do badań online, można bowiem wybierać spośród gotowych wzorców, dzięki czemu etap ten jest w sposób znacząco ułatwiony.

Szeroka baza respondentów

Celem badań online jest uzyskanie miarodajnych wyników, a aby móc to zrobić, trzeba dotrzeć do odpowiedniej grupy osób. W przypadku firm będą to oczywiście ich klienci docelowi, jak jednak znaleźć osoby o tak ściśle określonych kryteriach? Na szczęście w przypadku platform takich jak Badanie-Opinii.pl, każdy ankietowany podzielony jest ze względu na kilkanaście kryteriów demograficznych oraz społecznych. Obejmują one jednak nie tylko wiek, ale również wykształcenie, deklarowane zarobki oraz zainteresowania.

Dzięki temu ankiety online można przesłać do precyzyjnie dobranej grupy osób i to ze względu na kilkanaście różnych cech. Sprawia to, że wyniki są wiarygodne i w oparciu o nie można budować długoterminową strategię działania.

Wyniki w kilkanaście godzin

Badania online dedykowane są również dla tych zespołów, którym zależy na jak najszybszym uzyskaniu odpowiedzi na ankiety. Okazuje się bowiem, że w przypadku CAWI odpowiedzi spływają w kilkanaście godzin od momentu, gdy zostaną uzyskane odpowiedzi od określonej liczby osób. Zazwyczaj taka grupa to od 300 do 1000 respondentów, przy czym na Badanie-Opinii.pl jest ich aż 150 tys. co oznacza, że czas oczekiwania na rezultaty jest naprawdę krótki.

Jak widać badania online to sposób mający naprawdę wiele zalet, dzięki czemu rozwiązanie to już dziś cieszy się dużą popularnością. Wskazuje się również, że coraz więcej podmiotów będzie decydowało się na ich realizację, zwłaszcza kosztem techniki PAPI. Jeśli i Państwo chcą przeprowadzić badania online, zachęcamy do skorzystania z platformy Badanie-Opinii.pl.